Προγραμματισμός

May 2024

Βιβλίο επισκεπτών

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Στο πλαίσιο της «Δράσης Φιλαναγνωσίας, οι μαθητές της Α’ τάξης του 2ου Δημοτικού Σχολείου Αγίας Παρασκευής, υποδέχτηκαν και μίλησαν με τη συγγραφέα κυρία Ποιμενίδου Ευδοκία.

Για μια περίπου ώρα, η συγγραφέας μίλησε με τα παιδιά για την αξία του βιβλίου, τη σημασία της ανάγνωσης αλλά και για την αξία των παραμυθιών!

Η εκπαιδευτικός και συγγραφέας κα Ποιμενίδου, παρουσίασε στους μικρούς μαθητές το τελευταίο της βιβλίο, «Ένα αλλιώτικο καλικαντζαράκι». Ένα παραμύθι τρυφερό, διασκεδαστικό και απρόσμενο που μας έβαλε όλους στο κλίμα των γιορτών!

Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν και ανέπτυξαν μαζί της έναν εποικοδομητικό διάλογο με δραστηριότητες, που κέντρο και αναφορά είχαν το βιβλίο.

Ως ενθύμιο της μοναδικής αυτής ημέρας τής δόθηκαν όμορφα αναμνηστικά, που κατασκεύασαν οι μικροί μαθητές με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών.

Ευχαριστούμε θερμά την κυρία Ποιμενίδου Ευδοκία για την τιμή που μας έκανε να επισκεφθεί το σχολείο μας και τη δωρεά του βιβλίου της με τίτλο «Τα παραμύθια της γιαγιάς Ευδοκίας», αλλά και για τη δωρεά του βιβλίου της αείμνηστης κας Γιώτας Φώτου με τίτλο « Χριστούγεννα Χ6»