Προγραμματισμός

2Ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ

ΟΔΗΓΙΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Αγαπητοί γονείς,

Για την εύρυθμη λειτουργία του σχολείου μας θα θέλαμε να σας υπενθυμίσουμε ορισμένους σημαντικούς κανονισμούς που πρέπει όλοι να σεβόμαστε για να λειτουργήσει σωστά η σχολική μονάδα όπως :

Η έναρξη των μαθημάτων γίνεται στις 8:10. Η πόρτα εισόδου στο σχολείο ανοίγει για λόγους ασφαλείας μόνο τις ώρες αποχώρησης των μαθητών δηλαδή σύμφωνα με το ωράριο λειτουργίας στις 13:15 και για όσους μαθητές παρακολουθούν το Ολοήμερο πρόγραμμα στις 15:00 εφ? όσον έχει δηλωθεί υπεύθυνα από τους γονείς στη σχολική μονάδα και τέλος στις 16:00μ.μ.

Οι μαθητές είναι υποχρεωμένοι να σέβονται και να τηρούν το ωράριο του καθημερινού προγράμματος του σχολείου, ιδιαίτερα την ώρα έναρξης των μαθημάτων και κάθε άλλης σχολικής εκδήλωσης.

Η προσέλευση των μαθητών στην Πρωινή Ζώνη ξεκινά στις 7:00 και ολοκληρώνεται στις 7:15.

Δεν επιτρέπεται αν δεν υπάρχει ειδικός λόγος να συνοδεύετε τα παιδιά στην τάξη και να παραμένετε στο χώρο του σχολείου πριν και μετά το χτύπημα του κουδουνιού, γιατί παρακωλύεται η εκπαιδευτική διαδικασία.

Σε περίπτωση που είναι ανάγκη να φύγουν κάποιοι μαθητές νωρίτερα, θα πρέπει να ενημερώνονται οι δάσκαλοι/ες ή η διεύθυνση του σχολείου.

Οι μαθητές που φοιτούν στο Ολοήμερο πρόγραμμα, παραμένουν υποχρεωτικά σε αυτό καθ΄ όλη τη διάρκεια λειτουργίας του και δεν αποχωρούν εκτός αν συντρέχει σοβαρός λόγος. Σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να ενημερώνουν την υπεύθυνη του Ολοημέρου.

Για τη συμμετοχή των μαθητών στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής είναι απαραίτητη η προσκόμιση το Α.Δ.Υ.Μ. για τους μαθητές των Α΄και Δ΄τάξεων σύμφωνα με την σχετική εγκύκλιο του υπουργείου Παιδείας.

Οι μαθητές οφείλουν να σέβονται το σχολικό χώρο, γι? αυτό πρέπει να φροντίζουν να διατηρούν τους χώρους καθαρούς και να μην προκαλούν φθορές.

Οι μαθητές δεν επιτρέπεται να έχουν μαζί τους κινητά τηλέφωνα, συσκευές αναπαραγωγής εικόνας ή ήχου και ηλεκτρονικά παιχνίδια. Σε εξαιρετικές περιπτώσεις που ο μαθητής έχει στην κατοχή του κινητό τηλέφωνο υποχρεούται εντός σχολικού χώρου να το θέτει εκτός λειτουργίας και να το παραδίδει στο δάσκαλο από όπου θα το παραλαμβάνει μετά το τέλος των μαθημάτων.

Στο εργαστήριο πληροφορικής οι μαθητές συνοδεύονται από την υπεύθυνο εκπαιδευτικό. Πρέπει να χρησιμοποιούν με προσοχή τους υπολογιστές και να τηρούν τους κανόνες ασφαλείας των εργαστηρίων.

Συναντήσεις γονέων με τους διδάσκοντες και τη Διεύθυνση γίνονται μία φορά την εβδομάδα σε ημέρα και ώρα η οποία ανακοινώνεται από την αρχή της σχολικής χρονιάς.

Μετά το τέλος του Α΄ και Β΄ διδακτικού τριμήνου, οι γονείς καλούνται στο σχολείο προκειμένου να παραλάβουν τους ελέγχους προόδου των μαθητών και να συζητήσουν για την πρόοδο των μαθητών με τους δασκάλους τους.

Στις περιπτώσεις που απαιτείται μετακίνηση μαθητών με μεταφορικό μέσο λόγω εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων, είναι αναγκαία η ενυπόγραφη συγκατάθεση του γονέα.

Από τη Δ/νση